Viss, kas jāzina par procesingu, ja esat izlēmuši pārvirzīt biznesu uz online vidi

Savās publikācijās stāstot par procesinga centra pakalpojumu izmantošanas priekšrocībām, mēs sniedzām tikai īsus paskaidrojumus tam, kas tad īsti ir “procesings”. Tā kā ir pietiekami sarežģīta un specifiska darbības joma finanšu plūsmu pasaulē, šodien Bilderlings Pay nolēma pastāstīt par procesingu detalizētāk.

Tātad, procesings – tā ir darbība, kas ir saistīta ar maksājumu procesa veikšanai nepieciešamās informācijas apstrādi. Kādreiz šis darbības veids tika radīts kā atbilde pieaugošajai plastikāta bankas karšu izplatībai. Tas ir, sākotnēji procesings tika uztverts tikai kā kartes operāciju informatīvais nodrošinājums.

Šodien tipisks procesinga uzņēmums vairs neapkalpo tikai ar bankas kartēm veiktos maksājumus, tostarp arī online vidē – tagad tas piedāvā veselu elektronisko maksājumu realizācijas pakalpojumu spektru, tostarp arī ar mobilo aplikāciju palīdzību. Taču tematiskajos rakstos iedalījums plastikāta karšu procesingā (saistībā ar sākotnējo pakalpojumu, kuram savs atsevišķs nosaukums tā arī netika radīts; parasti asociācijā ar nepieciešamo aprīkojumu tiek runāts par POS termināļiem) un elektronisko maksājumu procesingā (interneta ekvairings) ir saglabājies vēl līdz pat šai dienai.

No vienkāršības uz daudzveidību

Vispārējā gadījumā, kad runa ir tikai par maksājumu karšu operācijām, shēmā ir iesaistīti trīs obligātie dalībnieki:

 • Banka – emitents, kas izdeva maksājumu karti.
 • Banka vai cita finanšu vai tirdzniecības organizācija – ekvaijers, kas ir gatavs pieņemt šo karti kā savstarpējo norēķinu instrumentu.
 • Saskaņā ar starptautisko drošības standartu sertificēts finanšu informācijas pārraides kanāls. Tā, piemēram, par Bilderlings Pay drošības standartiem liecina 2015. gada decembrī iegūtā Visa un Mastercard karšu sistēmu PCI DSS lev. 1 sertifikācija.
 • Procesinga uzņēmums, kas tieši nodrošina informācijas – finanšu mijiedarbību starp divām pirmajām struktūrām.

Šajā gadījumā procesinga centrs izpilda šādu darbību algoritmu:

 • Nosaka transakcijā piedalošās bankas (vai banku) statusu.
 • Pārbauda maksājumu kartes derīgumu un tās rekvizītus.
 • Salīdzina naudas summu atbilstošajā klienta kontā un/vai pārtēriņa (overdrafta) funkcijas esamību.
 • Nodrošina informācijas pārraides drošību starp transakcijas kontraģentiem.
 • Un visbeidzot – veic pašu maksājumu.

Taču šodien tipiska procesinga uzņēmuma pakalpojumu klāsts ir ievērojami paplašinājies. Iepriekš aprakstītās shēmas attīstības procesā no sākuma radās maksājumu pakalpojumi OCT (Visa), MoneySend (Mastercard) kartēm, bet vēlāk – rekurento (regulāro) maksājumu un rēķinu izrakstīšanas (invoisinga) pakalpojumi. Šodien online tirgotājam ir iespēja saņemt apmaksu tieši no savas mājaslapas.

Šāda tirdzniecības jeb tirgotāja konta apkalpošana IT speciālistu valodā tiek dēvēta par “resursa integrāciju ar procesinga sistēmu”. Bet, runājot vienkārši, mājaslapā parādās aktīva poga “Apmaksāt ar norēķinu karti”. Šīs pašas “integrācijas” rezultātā, bet jau programmnodrošinājuma līmenī, radās plašas iespējas veikt lielu transakciju skaitu ar mobilo aplikāciju palīdzību. Un visbeidzot – Bilderlings Pay, piemēram, piedāvā klientiem iespēju uzņēmuma portālā atvērt daudzfunkcionālu, taču lietošanā vienkāršu norēķinu kontu.

Vienkāršāk sakot, no šī skatupunkta procesinga uzņēmums – tas ir norēķinu centrs ar jaudīgu ierīču un specifisku programmu nodrošinājumu, IT speciālistu, juristu komandu, tehniskā atbalsta un finanšu monitoringa AML (Anti Money Laundering; “Cīņa pret naudas atmazgāšanu”) dienestu.

Riska faktors

Tāpēc nav mazsvarīgs procesinga efektivitātes rādītājs – transakciju apstrādes ātrums, kas ir tieši atkarīgs no uzņēmuma izmantotās maksājumu vārtejas caurlaides spējas. Tas ir aparatūras – programmatūras modulis, ar kura palīdzību tiek veikta konfidenciālās informācijas šifrēšana, kā arī droša tās apmaiņa transakcijas dalībnieku vidū.

Lai arī daudzi online interneta veikalu konstruktoru pakalpojumus sniedzošie uzņēmumi savā standarta paketē piedāvā arī maksājumu vārteju nomu, nopietni procesinga uzņēmumi parasti veido paši savas maksājumu vārtejas.

Protams, “ātrdarbība” un “caurlaides spēja” – tie ir relatīvi jēdzieni. Viss ir atkarīgs no to transakciju skaita sekundē, kas maksājumu vārtejai ir jāapstrādā. Taču no pakalpojumu izmantotāja – tā paša online tirgotāja – skatupunkta, ja maksājumu vārtejas caurlaides spēja nav pietiekama, tas visdrīzāk radīs viņam virkni šādu problēmu:

 • Parasti, kamēr caurlaides spēja nav pārsniegta, preču vai pakalpojumu apmaksa pārdevēja mājaslapā, kurš izmanto tirdzniecības kontu (poga “Apmaksāt”), ilgst ne vairāk par 1,5 – 2 sekundēm. Pēc robežas sasniegšanas maksājumu lapa vienkārši pārstāj vērties vaļā: procesinga uzņēmuma serveris ir pārslogots ar ienākošajiem pieprasījumiem. Rezultātā mūsdienīgs klients, kas jau ir pieradis saņemt ātru rezultātu, visdrīzāk apmeklēs konkurentu mājaslapu.
 • Tirgotāja mājaslapa “uzkaras”, jo transakcija nonāk garā citu šādu pašu, savu rindu gaidošo transakciju izpildes sarakstā. Tas var ilgt līdz pusminūtei. Pircējs klikšķina pogu “Apmaksāt” un, neredzot nekādu rezultātu, automātiski spiež to pašu pogu otru un trešo reizi… Beigās, kad rinda jau ir pienākusi, tiek apstrādāti visi trīs pieprasījumi. Protams, tirgotājam nākas atgriezt pārmaksāto naudu, atvainoties un, atkal jau, visticamāk zaudēt klientus.

Tāpēc, izvēloties procesinga uzņēmumu, ir vērts izvēlēties tādu pakalpojumu sniedzēju, kas jau ir paspējis pierādīt sevi tirgū un spēj atļauties paša izstrādātu, sarežģītu un dārgu aparatūras – programmatūras nodrošinājumu.

Uzticamības faktors

Tātad, kādi parametri ir svarīgi procesinga uzņēmuma novērtēšanā? Lūk, daži punkti, kuriem ir vērts pievērst uzmanību pirmām kārtām:

 • Mājaslapas pieslēgšanas un integrācijas termiņi sistēmā. Tā, piemēram, izmantojot gatavus CMS moduļus, ko iesaka Bilderlings Pay, šis termiņš ir līdz 14 dienām ilgs, kas ir par divām reizēm ātrāks par standarta viena mēneša termiņu.
 • Izmaksu periodiskums. Piemēram, Bilderlings Pay klientiem ar nelielu apgrozīju veic maksājumus divas reizes nedēļā vai arī minimālās izmaksas summas sasniegšanas brīdī. Lieliem klientiem izmaksas tiek veiktas parasti divas reizes dienā. Tajā pašā laikā neatkarīgi no biznesa izmēra mēs vienmēr esam gatavi nākt pretim un veikt izmaksu tad, kad tas ir nepieciešams.
 • Drošības nodrošināšana un starptautiskās licences esamība. Vispirms, tā ir atbilstība maksājumu karšu drošības standartam PCI DSS. Tas tika izstrādāts vēl 2006. gadā; taču fakts, ka izstrādes procesā piedalījās vairāk nekā 600 vadošie ne tikai finanšu, bet arī blakusjomu speciālisti, padara šo standartu vēl aizvien aktuālu. Šis standarts ir obligāts visiem procesinga attiecībās iesaistītajiem dalībniekiem. Piemēram, procesinga uzņēmumam ir jābūt starptautiskajam sertifikātam par atbilstību drošības normām, un tam ir periodiski jāveic pāratestēšana.
 • Adekvātums tirgus pieprasījumiem. Nav noslēpums, ka jaunie maksājumu risinājumi šodien uzrodas ar apskaužamu regularitāti. Tāpēc ir vērts pievērst uzmanību tam, cik lielā mērā uzņēmums ir gatavs mainīties. Vislabākais variants ir tad, ja procesinga uzņēmums spēj iepriekš ieraudzīt tirgū vēl nepieprasītu risinājumu vai tehnoloģisko jaunumu – rītdienas TOP tēmu. Šajā gadījumā būs taisnīgi teikt, ka uzņēmums vairs nereaģē uz izmaiņām realitātē – tas pats kļūst par vienu no šo izmaiņu radītājiem.
 • Nodrošinājums tehniskās nepārvaramas varas (force majeure) gadījumā. Jebkuram, pat vismūsdienīgākajam un profesionālākajam aprīkojumam un programmnodrošinājumam ir raksturīgi reizēm “uzkārties”. Un, jo sarežģītāks ir aprīkojums, jo lielāka ir šāda varbūtība. Ideālā gadījumā procesinga uzņēmumam ir jābūt rezerves jaudām, kas neparedzamas situācijas gadījumā spēj operatīvi uzņemt visu slodzi, kā arī rezerves elektrobarošanas sistēmai elektroapgādes traucējumu gadījumiem.
 • Klienta risku apdrošināšana un klientu atbalsts. Pirmais moments ir cieši saistīts ar procesinga uzņēmuma spēju nodrošināt drošību. Tik tiešām: transakcijas gaitā klienta konfidenciālā finanšu informācija nonāk procesinga centra rīcībā, līdz ar to viņš faktiski pārņem daļu bankas atbildības. Tāpēc ir tikai loģiski, ja šī atbildība būs fiksēta klienta līgumā. Savukārt korekts klienta atbalsts ļauj cilvēkam, kas profesionālā ziņā ir tālu no tādas sarežģītas darbības jomas kā procesings, vienmēr operatīvi orientēties tā vētrainajā plūsmā.

Ar pārliecību var teikt, ka procesinga risinājumi šodien – tas vairs nav “papildu komforta līmenis”: tā ir aktuāla nepieciešamība. Šķiet dīvaini tērēt laiku un spēkus tam, lai vienkārši sadalītu savu naudu atbilstoši saviem paša uzdevumiem, jo īpaši tad, kad šim nolūkam pastāv atbilstoši mehānismi. Vai nebūtu labāk šo pašu laiku un spēkus patērēt pašu uzdevumu radošajam risinājumam?

Sekojiet mums Facebook kanālā un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem elektroniskās komercijas pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings Pay speciālistiem, ja jums nepieciešams pieslēgt maksājumu pieņemšanas rīku, un mēs atradīsim jums piemērotāko risinājumu.

0 Comments Join the Conversation →