Virtuālais pārdošanas menedžeris: mākslīgais intelekts e-komercijas nozarē

Kopš bērnības mēs esam pieraduši pie tā, ka cilvēka prātam līdzvērtīgo nav. Tāpēc mēs neesam pamanījuši, ka cilvēkam ir uzradies nopietns konkurents – AI jeb mākslīgais intelekts. Šodien, kad dodamies internetā, lai iegādātos tieši to, ko mums vajag, vai pārdotu savu preci, vairs nav iespējams iedomāties, ka varēs iztikt bez šiem virtuālajiem palīgiem, kas vairumam no mums ir noslēpumaini savā būtībā. Bieži vien tie visu izdarīs ātrāk un optimālāk, nekā to paveiktu cilvēks. Ņemot vērā vētraino mobilās e-komercijas izaugsmi, šī tēma kļūst īpaši aktuāla.

Ja vērtē pasaules statistiku kopumā, tad ir acīm redzams: preču un pakalpojumu pārdošanas pieaugums šodien galvenokārt ir saistīts ar elektronisko komerciju. Protams, tas pieprasa arī strauju mākslīgā intelekta (MI) pamatā radīto programmu, kas paredzētas patērētāju stimulēšanai, kā arī dažādu attīstības tendenču prognožu attīstību vai, pareizāk būtu teikt, evolūciju.

Čatboti preču virzīšanai

Šodien e-komercijas sistēmā mākslīgā intelekta pamatā veidotām virtuālajām sistēmām bieži vien ir krietni nozīmīgāka loma nekā dzīvām cilvēka smadzenēm. Vēl vairāk: ar šāda veida programmām kā  (angliski – “chatbot”, tērzēšanas robots) mēs sastopamies praktiski katru dienu.

Attīstoties un patstāvīgi pilnveidojoties, šie virtuālie konsultanti palīdz cilvēkiem. Piemēram, pāris minūšu laikā jūs izveidojat botu Chatfuel programmā, lai Facebook vietnē virzītu mazpazīstama Eiropas ražotāja jauniešu apģērbu modeļus. Šis bots pietiekami ātri attīstās līdz līmenim, kas ļauj tam patstāvīgi strādāt ar preču virzīšanu jau WhatsApp un Telegram lietotāju vidū. Šajās platformās tikai aktīvā auditorijas daļa jau sen ir pārsniegusi miljardu. Beigās vakar vēl mazpazīstamais ražotājs rīt jau skaita milzīgo peļņu.

Šodien “virtuālie sarunu biedri” komunicē ar klientiem, palīdz atrast nepieciešamo produktu un pārbaudīt tā esību piegādātāja noliktavā, veic analogo preču salīdzinošo analīzi. Bez tam, AI algoritmi ir spējīgi automātiski veikt precīzu klientu datubāzes analīzi, novērtēt to vai citu tīklu lietotājus. Bet pārdošanas prognozes palīdz samazināt visdažādākos izdevumus, sakārtot optimizācijas un loģistikas sistēmas u.c.

Rezultātā dažu pēdējo gadu laikā ir radusies skaidra tendence, kad čatbotus palaiž ne tikai globālie tiešsaistes tirgi (angliski – “marketplace”), tādi kā Amazon vai AliExpress, bet arī daudz mazāk attīstītas e-komercijas platformas.

Atbilstība un lietderība e-komercijā

Skotijas Karaliskā banka (RBS) saviem klientiem ir ieviesusi AI programmu ar nosaukumu Luvo. Tā ir tā dēvētā mākslīgā personība, kas spēj imitēt mūsu cilvēcisko draudzīgumu vai pat līdzjūtību. Programma analizē klienta garastāvokli, bet pēc tam ideāli precīzi trāpa mērķī – pārdod to, ko vajag.

Savukārt pieminētais Chatfuel uzņēmums, par kuru tika stāstīts iepriekš, sociālajos tīklos ir palaidis vairāk par 250 tūkstošiem čatbotu, kuru radīšana un sākotnējā virzīšana katru mēnesi kļūst arvien vienkāršāka un lētāka. Turklāt katrs jaunais bots pārspēj iepriekš radīto. Šie čatboti jau sen ir spējīgi atpazīt ne tik vien kā vienas vai otras tirdzniecības platformas klientu atslēgvārdus vai atcerēties viņu iepriekš atvērtās “lapiņas” tīklā.

Izmantojot mākslīgo intelektu, zīmoli var daudz jēgpilnāk un efektīvāk pārlūkot petabaitus informācijas, lai prognozētu klientu uzvedību un sniegtu tiem adekvātas un noderīgas rekomendācijas. Lai nodrošinātu individualizētu šopingu, šāds MI līmenis ir ļoti svarīgs.

Rekomendācijas plaši pielieto online mazumtirgotāji, un tās šo uzņēmumu klientiem palīdz atrast vislabākos risinājumus. Amazon, piemēram, rekomendācijas lietotājiem sniedz atkarībā no to aktivitātes mājaslapā un iepriekš veiktajiem pirkumiem. Netflix – televīzijas pārraižu un filmu rekomendācijas, kuru pamatā ir lietotāja iepriekšējās preferences tādās kategorijās kā melodrāmas, komēdijas vai spriedzes filmas.

Savukārt uzņēmums eBay vāc lietotāju atsauksmes par precēm un iesaka šīs preces pircējiem ar līdzīgiem uzvedības modeļiem. Tas viss turpina evolucionēt dažādos variantos un kombinācijās. Mākslīgais intelekts jau tiek izmantots, lai sniegtu abonentiem personalizētas rekomendācijas viņu preferenču pamatā, un tiek sagaidīts, ka šī prakse mērķtiecīgi attīstīsies arī nākamajā gadā.

No klienta skatu punkta jebkuri loģiskie risinājumi, kas atvieglo preces vai pakalpojuma izvēli un iegādi online režīmā, paaugstina patērētāja lojalitāti pret konkrētu tirdzniecības platformu. Klientam ir vienalga, kas viņu apkalpo, viņam ir svarīgi tādi rādītāji kā labākā pirkuma kvalitātes un cenas attiecība, darījuma ātrums un drošums, atgriezeniskā saite un pēcpārdošanas serviss. Tie arī ir neredzamo MI padomdevēju uzdevumi.

Mākslīgais intelekts personalizētai pieejai

Šodien šie virtuālie aģenti var analizēt pat cilvēka, kurš kaut ko apspriež virtuālajā telpā, runu. Pēc tam programma atrod runātāju un piedāvā viņam kaut ko, komunicējot ar viņu tieši viņa vārdu un jēdzienu valodā. Un šos “virtuālos aģentus” pilnveido, attīsta, piešķir tiem jaunas spējas vairs nevis cilvēki, bet gan citas tādas pašas programmas, kuras ir radītas mākslīgā intelekta pamatā.

Mākslīgais intelekts palīdz uzņēmumiem, kuri strādā ar elektronisko tirdzniecību, tādiem kā eBay, Target un sociālo tīklu gigantam Pinterest, izslēgt minējumus un pieņēmumus no interneta šopinga, vienkāršojot meklēšanas procesu. Nesen Pinterest pārstāvji paziņoja, ka 93% viņu lietotāju šo mājaslapu izmanto savu pirkumu plānošanai. Tādēļ uzņēmums nesen ir iedarbinājis mākslīgā intelekta sistēmu attēlu radīšanai ar meklēšanas funkciju: lietotāji pieskaras kādai konkrētai attēla daļai un iegūst informāciju par produktu.

Mazumtirdzniecības tīkls Target nesen ir sācis sadarboties ar Pinterest, lai savā aplikācijā meklēšanu pēc atslēgvārdiem aizvietotu ar meklēšanu pēc attēliem. Tagad lietotāji var neveidot, piemēram, vārdu salikumu “dīvāns 60. gadu jūgendstilā”, bet gan vienkārši augšupielādēt iepatikušos attēlu, un mākslīgais intelekts piemeklēs viņiem ideālo atbilstību no noliktavā esošajiem variantiem.

Nesen uzņēmums eBay iedarbināja līdzīga veida tehnoloģiju un pacēla latiņu vēl augstāk: platformas lietotājiem atļāva mainīties ar attēliem, kas iegūti no sociālajiem tīkliem vai citām mājaslapām, lai atrastu līdzīgas preces izsolēs eBay lapā.

Kā liecina nesen veiktie pētījumi, sociālajos tīklos ikdienā notiek līdz 3,2 miljardiem apmaiņu ar vizuālajām saitēm. Ir loģiski pieņemt, ka klienti vēlas pirkt to, ar ko viņi dalās internetā. Vizuālā meklēšana vēl ir tikai agrīnas attīstības stadijā, taču mākslīgā intelekta tehnoloģija ieņem vadošo pozīciju robežu dzēšanā starp šopingu internetā un parastajā veikalā.

Sekojiet mums Facebook kanālā un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem FinTech pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings uzņēmuma speciālistiem, un mēs atradīsim piemērotāko risinājumu tieši jums.

0 Comments Join the Conversation →