Norēķinu konts startapam. Finanšu tehnoloģiju laikmeta optimālais risinājums

Jebkurš startaps – tā nav tikai ideja, pat, ja tā robežotos ar ģenialitāti, un vienādi domājošu cilvēku komanda, kas tic panākumiem. No idejas realizācijas skatupunkta, vispirms tas ir biznesa projekts, kas neizbēgami strādā tiesiskajā un finanšu jomā, ņemot vērā tajās esošās reālijas. Un viens no obligātiem legālas darbības nosacījumiem – uzņēmuma norēķina konta atvēršana. Diemžēl jau šeit jauno projektu sagaida problēmas. Par tām mēs šodien nolēmām parunāt.

No sākuma nepieciešams paskaidrot vai atgādināt, kas vispār ir norēķinu konts. Tiem, kas tikai ienāk biznesa jomā, līdz šim saskaroties ar bankas jomu tikai kā fiziskai personai, sākumā mēdz būt grūti, kā saka, intuitīvi saprast, ar ko biznesa norēķinu konts atšķiras no parastā.

Konts, kuram ir mērķis

Attiecībā uz biznesu norēķinu konts – tas ir juridiskas personas konts, kas ir paredzēts visām ar šīs personas uzņēmējdarbību saistītajām finanšu darbībām. Norēķinu konts ir attiecināms uz to kontu tipu, kam ir tieša un neierobežota piekļuve līdzekļiem. Šajā ziņā tas ir līdzīgs parastajam fiziskas personas bankas kontam. Taču tas, ko ir nepieciešams minēt, galvenā tā atšķirība – tas ir mērķis, kas ir piesaistīts noteiktam biznesam, un to rūpīgāk kontrolē uzraudzības iestādes. Uz uzņēmuma norēķinu kontu:

 • tiek ieskaitīti ieņēmumi, tostarp arī no ekvairinga darbībām;
 • tajā var ērti apmaksāt piegādātāju pakalpojumus vai telpu nomu;
 • no tā tiek pārskaitīta alga darbiniekiem uz bankas kartēm;
 • no šī paša konta, ir vērts atzīmēt, tiek veikta nodokļu apmaksa.

Bez oficiālas reģistrācijas, norēķinu konta atvēršana ir obligāts noteikums uzņēmuma legālai darbībai. Individuālais uzņēmums var risināt šo jautājumu pēc saviem ieskatiem, kaut gan arī viņam šāda konta atvēršana var izrādīties ērta. Piemēram, norēķinu konts:

 • veicina nodokļu apmaksas optimizāciju;
 • paaugstina uzņēmēja statusu un ļauj viņam ieiet lielāku partneru tirgū;
 • ļauj noslēgt līgumus par lielākām summām.

Taču jaunradītiem uzņēmumiem norēķinu konta atvēršana bankā, kā jau iepriekš minējām, ir saistīta ar veselu virkni iespējamo problēmu.

Gan tirgus, gan izmanība…

Pēc tam, kad Latvijā 2017. gada 9. novembrī stājās spēkā izmaiņas likumā “Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu”, bankas regulējums palika stingrāks, jo īpaši darbā ar nerezidentiem. Aptuveni tajā pašā periodā esošā krīze valsts bankas jomā tāpat pamudināja bankas rīkoties daudz piesardzīgāk.

Taču, pirmkārt, jebkuras jaunas, jo īpaši inovatīvas idejas ieviešanai nereti ir nepieciešama tāda aprīkojuma vai materiālu iegāde, kurus vietējie piegādātāji netirgo. Otrkārt, klientus jaunradītam projektam bieži nākas meklēt tur, kur tos izdodas atrast, nevis tikai vietējā, diezgan nostabilizētā tirgū. Treškārt, globālās ekonomikas laikmetā arī investori var būt jebkurā pasaules valstī. Īpaši, ja projekts izmanto tādus investīciju piesaistes mehānismus kā, piemēram, ICO.

Tajā pašā laikā, no vienas puses, šāda veida transakcijas tradicionālajās bankās izraisa, teiksim tā – paaugstinātas bažas. Un vienlaicīgi “a priori” aizdomu ēnā nonāk arī pats jaunais uzņēmums. Rezultātā inovatīvā projekta radītājiem visdrīzāk vajadzēs periodiski pierādīt, ka viņi nav “vienas dienas uzņēmums”, nedz arī ārzemju investoru noziedzīgi iegūtu līdzekļu “mazgātava”, bet gan firma, kas strādā godīgi.

Aizdomas rada norēķini ar ārzemju kontraģentiem, kas tiek veikti, izmantojot nacionālo valūtu elektroniskos maciņus un virtuālos analogus, skaidras naudas izņemšana “pārāk milzīgos” apmēros vai “ārpus profila iepirkumi”. Tā, piemēram, startaps, kas specializējas mikroelektronikas jomā, iepērk vairākus dārgus mikroskopus, kas atbilst “medicīniskā aprīkojuma” klasei. Tas jau var tikt vērtēts kā aizdomīgs “ārpus profila pirkums”. Lai arī darbam ar mūsdienu mikroelektroniku šāda veida aprīkojums ir tieši tikpat nepieciešams, kā kaut kādu baktēriju celmu izpētē.

Ir jāatzīst, ka pašas bankas, ņemot vērā to stāvokļa nosacīto stabilitāti, ir ieinteresētas, no vienas puses, sadarboties ar milzīgiem, tirgū pazīstamiem uzņēmumiem ar lielu apgrozījumu, un, no otras puses, piesaistīt arī fiziskās personas – lai arī ar nelielu līdzekļu apjomu, bet kuplā skaitā. Neliels, tikko radies projekts, kaut arī savā būtībā tas var būt nosacīti inovatīvs, šajā koordinātu sistēmā tas nonāk paaugstinātā riska klientu kategorijā. Tas nav ļaunprātīgi – tās ir tikai tirgus tendences, kas ir integrētas politiskajos procesos.

Tādēļ tradicionālās bankas uz sadarbību ar startapiem īpaši netiecas. Vienkāršāk sakot, bankas ne visai vēlas atvērt šādiem uzņēmumiem norēķinu kontus. Jaunajam projektam nākas pietiekami rūpīgi apstiprināt, ka tas eksistē realitātē un tik tiešām strādā, nevis ir tikai uz papīra. Ka visām tā transakcijām nav nekādas saistības ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un finanšu terorismu.

Un visbeidzot, norēķinu konts, pat, ja to izdodas atvērt, visnepiemērotākajā brīdī var tikt bloķēts to pašu aizdomu pamatā. Ja vien, protams, šādam nepatīkamam notikumam vispār eksistē tāds “piemērots brīdis”…

Tas ir vienkāršāk par banku

Taču izeja ir. Ņemot vērā iepriekš minēto problēmu risinājumu praksi, šodien optimālākais risinājums startapam – atvērt norēķinu kontu uzņēmumā, kas ir labi pazīstams finanšu tehnoloģiju platformu tirgū. Piemēram, šāda veida pakalpojumus sniedz arī Bilderlings – viens no šobrīd visdinamiskāk attīstošajiem Eiropas uzņēmumiem. Kādas tad funkcijas un priekšrocības piemīt norēķinu kontam, kas strādā mūsdienu finanšu tehnoloģiju risinājumu pamatā? Lūk, kādas ir galvenās šīs pieejas priekšrocības:

 • Mūsu norēķinu konts ļauj strādāt kā vietējā, tā arī starptautiskajā līmenī, realizējot maksājumus 32 valūtās, tostarp arī EUR un USD.
 • Šāda iespēja liecina par atbilstošu uzticību mūsu uzņēmumam no ES kontrolējošo finanšu struktūru puses.
 • Protams, darbu starptautiskajā līmenī atvieglo IBAN numurus, kurš tiek piesaistīts starptautiskajiem rēķiniem. Papildu IBAN kontus var atvērt ar divu klikšķu palīdzību.
 • Mēs katru klientu apkalpojam individuāli, ņemot vērā tā biznesa specifiku.
 • Kontu var atvērt attālināti, bez personiskām vizītēm birojā, ar minimālu birokrātijas līmeni. Tieši tāpat – attālināti – tiek veikta klienta identifikācija. Tāpēc pie mums nekad nav rindu.
 • Elastīga maksājumu limitu sistēma. Atkarībā no uzrādītajiem dokumentiem var iestatīt dažādu to līmeni.
 • Divpakāpju autentifikācija.
 • Uz jebkuru planētas malu veikto transakciju momentāna apstrāde kā progresīvo finanšu tehnoloģiju risinājumu sekas.

Un galvenais: mēs esam gatavi sadarboties ar startapa projektiem, vienalga, vai tie ir uzņēmumi vai individuālie komersanti. Pēc funkcionalitātes Bilderlings norēķinu konts ir vienā līmenī ar pilnvērtīgas digitālās bankas norēķinu kontu.

Tomēr viss iepriekš minētais nenozīmē, ka mūs neuztrauc naudas līdzekļu izcelsmes likumīgums vai tas, cik lielā mērā konkrētais startaps tiecas pēc reālas darbības. Vienkārši jaunajam projektam nevajag apkopot neskaitāmus papīrus, lai pierādītu savu leģitimitāti un maksātspēju. Visas nepieciešamās pārbaudes mēs veicam paši.

Visbeidzot ir vērts atzīmēt to, ka Bilderlings finanšu tehnoloģiju platformai ir Lielbritānijas finanšu regulatora (FCA) licence, kā arī augstākā līmeņa drošības sertifikāts, kas garantē PCI DSS karšu sistēmu datu aizsardzību (vienots drošības standarts maksājumu industrijā).

Sekojiet mums Facebook kanālā un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem FinTech pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings uzņēmuma speciālistiem, un mēs atradīsim piemērotāko risinājumu tieši jums.

0 Comments Join the Conversation →