Kriptovalūtas: apskats no optimisma un pesimisma skatpunkta

Viedoklis: šodiena – tas ir labākais brīdis investēšanai bitkoinā. Teiksiet, ka tā nav? BTC vērtība kļuva par 50% mazāka nekā pirms mēneša? Taču tas vēl aizvien turpina pieaugt no desmitiem tūkstošu dolāru. Tagad šīs kriptovalūtas kurss veido vairāk par $K11, bet cik vērts tas būs pēc gada – desmitiem tūkstošus vai tomēr simtiem?

Krievi par amerikāņu kalniņiem dēvē to, ko amerikāņi sauc par The Russian mountains (krievu kalni): abi šie stilīguma un elpu aizraujošo, straujo līkumu jēdzieni ir vienādi labi piemēroti pasaulē viskapitalizētākajai valūtai – bitkoinam (BTC). Tās jaunākajam brālim – klonam bitkoin kešam (Bitcoin Cash) piemīt stingra vērtības krišanās tendence, taču arī tā perspektīvā pieaugs. Kas tad notiek ar bitkoinu?

Viedoklis: nekas, volatilitāti neviens vēl nav atcēlis

Neskatoties uz visām varavīkšņainajām, pārsvarā optimistiskajām ekspertu prognozēm finanšu tehnoloģiju jeb fintek jomā, dāņu Saxo Bank 2018. gada perspektīvas ir drūmas: jaunieši no Kopenhāgenas paredz bitkoina sabrukumu tuvāko 12 mēnešu laikā. Dāņu finansistiem Jaunā gada “šokējošās prognozes” ir kā konfeti – 2016. gada decembrī viņi solīja, ka gada laikā bitkoina vērtība pieaugs no 700 dolāriem līdz 2100, savukārt pagājušā gada 18. decembrī BTC kurss pārsniedza 20 000 dolāru atzīmi.

Tas, kas šo kursu veido, ir visiem saprotams: globālā tirgus esošais piedāvājums un pieprasījums. Kriptovalūtu kapitalizācija, no kurām lielākā daļa gluži kā vējrāži atkārto bitkoina svārstību posmus, decembrī pieauga teju par 25% – pasaulē parādījās pirmie kriptovalūtu miljardieri: Amerikas dvīņi Kamerons un Tailers Vinklvosi.

Vēl 2008. gada Forbes miljardieru sarakstā esošais hedža (riska kapitāla) investors Maikls Novograts 10% aktīvu tur bitkoinos un ēterijā – BTC viņš sāka iegādāties jau 2013. gadā, kas izmaksāja 50 dolārus par tokenu. Aptuveni tajā pašā laikā pēc iepazīšanās ar Kanādas – Krievijas programmētāju Vitaļiku Buterinu viņš ICO stadijā sāka iegādāties ēteriju, maksājot aptuveni 1 dolāru par tokenu. Lieliska diversifikācija! Ethereum tagad tiek pārdots biržās par 1 039 dolāru lielu cenu ar 6,73% lielu pieaugumu laikposmā, kas ir vienāds ar šī raksta tapšanas laiku. Savukārt šajā pašā laikā 23 gadus vecais programmētājs Vitaļiks Buterins ironiski spriež par kriptovalūtu kapitalizācijas summāro pieaugumu.

Vai viņu apbēdina šīs sacīkstes kalniņos? “Ja es biju tik apbēdināts par $500 miljardu lielu summu, tad par $740 miljardiem es kļūtu vēl bēdīgāks,” – teica jaunākais kriptovalūtu tirgus spēlētājs Vitaļiks Unchained – maineru un kriptokomūnas online servisa – podkāstā.

Viedoklis: Maskavā, Pekinā un Seulā tas viss pilnībā vēl nav apzināts

Esošā gada trešās dekādes sākumā BTC vērtība nokritās zem $ 10 tūkstošiem pēc tam, kad Dienvidkoreja pieņēma jaunu likumu, kas no šī gada janvāra liedz kriptovalūtu tirdzniecību, izmantojot anonīmus bankas kontus.

Noble Alternative Investments CEO Čārlzs Torngrens teica, ka “Dienvidkorejas paziņojums ir atkāpšanās iemesls”, savukārt CryptoCompare CEO Čārlzs Heiters paziņoja, ka Dienvidkorejas darbības ir “baiļu faktora” izraisītas.

Tik tiešām – kriptovalūtu nekontrolējamība un, pats galvenais, neskaidrība valsts ierēdņus, likumdevējus un nodokļu dienestus bieži padara par īpašiem kriptopesimistiem: kaut kas nesaprotamu un jaunu, kā izcelsme ir personiskās iniciatīvas, parasti jebkuras valsts praksē tiecas aizliegt vai ierobežot. Tā, piemēram, Ķīnā regulētāji pagājušajā gadā aizliedza visu kriptovalūtu ICO, izjaucot tirgu un simtiem tūkstošu maineru cerības.

Lielākajā daļā Eirāzijas un Eiropas Savienības valstu amatpersonas ir apmulsušas un nonāk pretrunās. Eiropas centrālā banka brīdina: kriptovalūtas – tās nav oficiāli emitētas valūtas, tas ir, tās nav eiro un citas banknotes, kas atrodas brīvā izmantošanā, un risku gadījumā ECB paliek stāvam maliņā. Arī Krievijas centrālā banka ir kategoriski pret bitkoina un citu altkoinu legalizāciju, ieskaitot arī “Sibīrijas červoncus”, Sibcoin – kurus kā apmaksas veidus pieņem daži tirgotāji, kā, piemēram, fermeru kooperatīvs LavkaLavka.

Dekrēts “Par digitālās ekonomikas attīstību”, kuru 22. decembrī ratificēija Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, ir oficiāli padarījis likumīgas visas kriptovalūtas, mainingu, tokenu iegādi un atsavināšanu, kā arī jebkuras citas darbības ar tām kriptobiržās un kriptoplatformās. Līdz 2023. gadam nevienai fizisko personu operācijai šajā jomā netiks piemēroti nodokļi – šādā veidā Lukašenko plāno padarīt republiku par jaunu līderi blokčeina tehnoloģijās.

Acīmredzams ir tas, ka globālā monetārisma jaunās ēras diskursos pieaug spriedze, tomēr jāņem vērā, ka kriptovalūtu īpatsvars pagaidām nepārsniedz 2% kopējās naudas masas. Kas notiks tad, kad katrs no vairāk nekā 21 miljona bitkoinu būs, teiksim, vienu miljonu eiro vērts?

Viedoklis: tas ir neizbēgami, jo tas ir izdevīgi

Čārlzs Torngrens no Noble Alternative Investments bitkoina vērtības straujo kritumu skaidro ar vairākiem faktoriem, un visnozīmīgākā tendence šajā visā ir neprofesionālu valūtas treideru parādīšanās tirgū un viņu attiecīgā panika un bēgšana vērtības krišanās brīdī.

“Kriptologu sabiedrība ir dzirdējusi par to (likumiem par kriptovalūtas tirgotāju deanonimizāciju dažādās jurisdikcijās) arī agrāk, taču līdz ar maigāku tirgus ciklu šobrīd kritumam ir ļoti liela nozīme,” teica Torngrens.

Forbes intervijā viņš paziņoja, ka jaunie spēlētāji kriptovalūtas tirgū ir mazāk pazīstami ar šo tirgu, tirgo un iziet no šī tirgus ātrāk nekā lielie investori, daļu no kuriem Bilderlings Pay ir pieminējuši pāris paragrāfus iepriekš.

Un visbeidzot, kriptovalūtu patēriņš ir krietni ātrāks nekā šī tirgus likumdošanas un fiskālie grozījumu un regulu izstrādes laiks. Lielākā daļa Eiropas Savienības un ASV lielo banku, kā, piemēram, Bank of New York, Bank BNP Paribas, kā arī aktīvu skaita ziņā trešajā vietā esošā Zviedrijas banka SEB, Krievijas bankas Sberbank, Alfa un VTB banka uzsāk savu start-up darbību un sniedz pakalpojumus, kas ļauj veikt apmaksu ar kriptovalūtām.

Latvijas uzņēmums airBaltic pozicionē sevi kā pasaulē pirmo aviokompāniju, kur aviobiļetes iespējams iegādāties par bitkoiniem – par tiem Latvijā jau var iegādāties tāpat arī nekustamo īpašumu, automašīnas un atsevišķus pakalpojumus.

Ir skaidrs, ka finanšu sektora spēlētājiem jau tagad vajag aizdomāties par kriptovalūtu pieņemšanu kā apmaksas veidu, kur jāņem vērā arī dažādu tokenu plusus un mīnusus. Kā atzīmē Bilderlings Pay speciālisti, kriptovalūta – tas ir ļoti perspektīvs maksājumu līdzeklis, taču ar ierobežojumu virkni.

Piemēram, maksājuma cena ir no 60 EUR, savukārt pati transakcija ir ļoti ilga. Savukārt ēterijs un bitkoin kešs ļauj veikt nelielus maksājumus pāris sekunžu laikā, un šāda pakalpojuma cena ir tikai 0,20 centi.

Sekojiet mums Facebook kanālā un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem elektroniskās komercijas pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings Pay speciālistiem, ja jums nepieciešams pieslēgt maksājumu pieņemšanu, un mēs atradīsim jums vispiemērotāko risinājumu.

0 Comments Join the Conversation →