Kriptovalūta “Gram”, kas ir spējīga izmainīt finanšu pasauli

Jau pēc dažiem mēnešiem kriptovalūta Gram kļūs pieejama publiski. Patiesībā tas ir svarīgs notikums. Un lūk, kādēļ – par to mēs stāstām Bilderlings jaunajā materiālā.

Kriptoekonomika ar kriptovalūtām kļūst par vērtību, turklāt, tas notiek jau reālajā pasaulē. Un virtuālā nauda jau reāli sāk izstumt no tirgus ārā gan dolārus, gan eiro, kuru stāvoklis pasaulē ar katru mēnesi kļūst arvien nestabilāks. Eiropas Centrālā banka un Federālo rezervju sistēma arvien skaļāk runā par visdažādākajiem draudiem, kas skar lielākās pasaules valūtas. Nav noslēpums, ka arvien vairāk cilvēku sāk dot priekšroku kriptovalūtām, kas dažās jomās ir daudz brīvākas un neatkarīgākas.

Pagājušajā gadsimtā gandrīz visas nacionālās valūtas nodrošināja zelts. XX gadsimta sākumā noteiktajā naudas zelta standartā katra reālā monēta un drukātā banknote bija šī metāla “daļas”, un to vērtība mainījās atkarībā no šī metāla cenas. Pēdējais zelta standarts Krievijā tika ieviests vēl 1897. gada janvārī, pēc finanšu reformas – rublis bija 0,77 gramu tīra zelta vērts. 1931. gada septembrī Lielbritānija atsaistīja sterliņu mārciņas no zelta, un 1935. gada martā tāpat rīkojās arī Beļģija. Pēc dolāra nodrošinājuma – zelta – atcelšanas 1971. gada 15. augustā, kad ASV bija pēdējie, kas aizvēra tā saucamo “zelta logu”, pasaules valūtas tagad, pēc būtības, nav nodrošinātas ne ar ko – vienīgi vērtspapīriem, taču arī tas ir samērā nosacīti. 

Divi brāļi, kas sola mainīt finanšu pasauli

Arvien biežāk pasaules finanšu speciālistu vidē var dzirdēt tādu frāzi: naudu nenodrošina nekas un neviens, izņemot patērētājus. Tas ir, izņemot mūs un jūs. Valdības un valstu savienības var drukāt nenodrošinātu naudu pēc saviem ieskatiem? Tā? Diemžēl. Kamēr mūsu bankas kontos ir šī nauda, mēs ar to apmaksājam savus rēķinus, mēs to uzkrājam, saņemam un šķiramies no tās – un naudas vērtība “as soon as it” kļūst jau pavisam citāda.

Un pavisam drīz, 2018. gada beigās – 2019. gada vidū, ir jānotiek kādam svarīgam notikumam to pašu kriptovalūtu pasaulē. Sava veida revolūciju šajā pasaulē ieviest sola brāļi Durovi. Jūs, protams, esat dzirdējuši par viņiem?

Brāļi no Sanktpēterburgas – Nikolajs un Pāvels Durovs – ir sociālā tīkla “VKontakte” un šāda paša nosaukuma uzņēmuma, kā arī šķērsplatformu mesendžera “Telegram” (un citu projektu) izstrādātāji. Tagad Telegram ir kas vairāk par parastu mesendžeri. Aktīvo šīs aplikācijas lietotāju skaits vien ir lielāks par 200 miljoniem cilvēku. Čati, blogi, grupas (un supergrupas!), dažādu valodu versijas Windows, Android, iOS, Linux (un citām OS), boti, kuru pamatā ir mākslīgais intelekts, personīgais interfeiss katram lietotājam. Citiem vārdiem sakot, iespējams, tas ir viens no visērtākajiem mesendžeriem. Telegram – tā ir “pilnvērtīga ekosistēma”, un, ja aizdomājas, tad tas viss ir samērā loģiski.

Brāļi Durovi kopš noteikta laika tiek uzskatīti par vieniem no visperspektīvākajiem cilvēkiem inovāciju jomā pašā Sicīlija ielejā, ASV. Tagad viņi grasās tuvākā gada laikā palaist personīgo kriptovalūtu Gram blokčeina projekta TON (“Telegram Open Network”) pamatā. Durovu kriptovalūta iegūs nosaukumu “Gram”, un, pateicoties 200 miljoniem Telegram lietotāju, TON projekts solās gūt “sprādzienveida izaugsmi”. 

Tas, kas ir zelta vietā

2018. gada februārī Pāvels Durovs sniedza ASV Vērtspapīru un biržu komisijai atskaiti par to, ka ICO pirmajā raundā viņš ir piesaistījis 850 miljonus dolāru no 81 investora projekta Gram attīstībai. Investoru vidū ir, piemēram, Qiwi dibinātājs Sergejs Soloņins, “Wimm-Bill-Dann” uzņēmuma līdzdibinātājs Dāvids Jakobašvili, un, baumu līmenī, Romāns Abramovičs, kā arī Benchmark, Sequoia Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers un citi mega giganti.

Kriptovalūtas radītāji ir jau laiduši klajā 5 miljardus tokenu, un viņi plāno 42% no tiem saglabāt rezervē, lai pasargātu Gram no jebkādām spekulācijām.

Pavasarī norisinājās otrais raunds, un tagad kopumā Pāvels Durovs savai kriptovalūtai ir savācis jau 1,7 miljardus dolāru. Pagaidām Pāvels Durovs atsakās sniegt komentārus – neatklāj detaļas par to, kurš tieši un cik daudz naudas ir iedevis, taču kopumā viens no Telegram radītājiem no trīs ICO raundiem cer iegūt 2,55 miljardus dolāru.

Pastāstīsim detalizētāk. Tātad, blokčeina platforma ir ieguvusi nosaukumu TON, savukārt kriptovalūta – Gram. Tā jau tagad tiek apvienota ar Telegram mesendžeri, un tiek plānots, ka katram lietotājam tiks piedāvāts individuālais kriptomaciņš. Kriptonaudas aizardzībai tiek izmantota TON Proxy tehnoloģija, savukārt tās izplatību nodrošina datu apmaiņas protokols TON P2P network. Loģiski, ka TON un kriptomaciņš būs ierīkots mesendžeros un ļaus īstenot tūlītējus maksājumus Telegram lietotāju starpā, kā arī veidot viedos (angliski – “smart”) līgumus. Pēc visiem uzskaitītajiem rādītājiem izskatās, ka jaunā kriptovalūta apsteigs pat Bitcoin.

Taču ko gan jaunais projekts sniegs investoriem un, protams, mums un jums – ierindas lietotājiem? Un, starp citu – kamēr brāļi Durovi meklē pirmos, otro skaits pieaug. Pagaidām Telegram – tas ir tikai mesendžeris, stilīgs un moderns. Taču tajā jau tagad ir līdz 100 tūkstošiem apmeklētāju lielas supergrupas. Tur pastāv iespējas veikt integrācijas ar dažādiem maksājumu servisiem, kam savu uzmanību jau ir pievērsusi PayPal vadība. Analītiķi jau tagad runā par to, ka gadījumā, ja internetbankas veiks stratēģiski rūpīgus aprēķinus, tad tās obligāti ieviesīs Gram arī savā darbībā.

“Brāļu Durovu memorandā”, kas tiek izsūtīts investoriem (pievienošanās cena šai zelta kompānijai – sākot no 1 miljona dolāru), ir norādīti šādi servisa attīstības virzieni:

– dalīta failu uzglabāšana;

– decentralizēts VPN blokčeina pamatā, pluss drošs anonimizētājs (angliski – “anonymyzer”);

– mikromaksājumi un pārskaitījumi lietotāju vidū;

– pielikumu atbalsts pašā Telegram aplikācijā;

– domēna vārdu sistēmas izveide, ar kuras palīdzību lietotāji tīklā var strādāt ar ierastajiem vārdiem un nosaukumiem, nevis garām simbolu rindām.

Lielas – un ļoti lielas – naudas gaidīšanā

“Investoriem paredzētajos” dokumentos TON tiek salīdzināts ar Google Play un App Store aplikāciju veikaliem, taču tikai ar blokčeina tehnoloģijas izmantošanu. Tiek paredzēts, ka gala rezultātā jaunā kriptovalūta tiks “pa īstam” izmantota masās un būs saprotama parastajiem lietotājiem. Un jau 2019. gada vidū tam visam ir jānotiek!

Kā plašsaziņas līdzekļiem ziņoja brāļu Durovu bijušais partneris darbā ar VKontakte un Telegram projektiem Antons Rozenbergs, būs iespēja veikt kriptovalūtu mainingu (angliski – “mining”) ierobežotā apjomā – darbību pārbaudei blokčeinā. Taču to darīs ne vairāk par 1000 cilvēkiem vienlaicīgi, un katru mēnesi šie cilvēki mainīsies. Pēc Rozenberga vārdiem, Gram atšķirsies no citām kriptovalūtām ar iespējām tūlītēji un ērti veikt naudas pārskaitījumus.

Telegram radītāji par uzņēmuma lielajiem plāniem pagaidām runā ļoti ieturēti. Telegram.org oficiālajā mājaslapā informācijas par projektu nav. Iespējams, Gram kļūs par pirmo kriptovlūtu ar totālu konsumerizāciju, kad apmaksāt esošos rēķinus, kafiju un degvielu uzpildes stacijā varēs tikpat ātri kā ar bankas karti.

Vai šādi viss būs patiesībā? To uzzināsim pavisam drīz.

Sekojiet mums Facebook kanālā un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem FinTech pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings uzņēmuma speciālistiem, un mēs atradīsim piemērotāko risinājumu tieši jums.

0 Comments Join the Conversation →