Jauns skatījums uz “nemanāmajiem” maksājumiem

“A priori” visi on-line tirgotāji vēlas apmaksas procesu maksimāli pietuvināt klientam. Parastie maksājumi tiek iekļauti panākumu taktikā – tā ir tāda pati aksioma, kā tas, ka precēm un pakalpojumiem ir jābūt labiem, garantijām – uzticamām, savukārt servisam ir jābūt nevainojamam. Šajā materiālā Bilderlings pēta nemanāmo (“seamless”) maksājumu nākotni.

Nemanāmie jeb seamless maksājumi – tie ir maksājumi, kas pircējam nav pamanāmi, bet pārdevējiem – nav aizvietojami. Apple Pay serviss ir pirmais maksājumu serviss, kas šajā desmitgadē strauji pavirzījās uz priekšu šajā jomā, ļaujot veikt tūlītēju apmaksu off-line un on-line veikalos ar maksājumu kartēm, transakcijā nododot nevis pircēja vai kartes turētāja datus, bet gan katram pirkumam unikālu dinamisko kodu. Tas paātrina apmaksas procesu un padara to drošāku, bet galvenais – tas rada augstu klientu lojalitātes līmeni un paaugstina pārdošanas konversiju, jo mūsdienu patērētājiem negribas katrā pirkuma brīdī apstiprināt savus datus.

Jauns, nepamanāms un ērts

Nemanāms – tā ir mūsdienu globālās ekonomikas pamatprasība, ko dēvē par pieprasījuma ekonomiku (angliski – “economy of demand”). Mobilo banku segmentā šādi “neredzamie” maksājumi kļūst arvien izplatītāki, savukārt globālās korporācijas izstrādā pašas savus maksājumu risinājumus.

Bilderlings pastāstīja “Yandex.Taxi” starptautiskā preses dienesta vadītāja Nataļja Žuravļova, šāda veida maksājumi ir kļuvuši pieejami aptuveni pirms pieciem gadiem. Tagad nemanāmie maksājumi tiek aktīvi ieviesti 9 valstīs, kurās notiek “Yandex.Taxi” ekspansija, Latviju ieskaitot – Latvija šim sarakstam pievienosies šī gada pavasarī.

“Iespēja piesaistīt aplikācijai savu bankas karti, lai nauda par braucienu tiktu pārskaitīta automātiski, protams, ir ērta gan pasažierim, gan arī vadītājam – nav nepieciešams gaidīt vai meklēt atlikumu, nevajag vilkt ārā bankas karti, lai samaksātu, izmantojot termināli; karti vispār nav obligāti nēsāt līdzi. Ar šīs iespējas palīdzību var ērti pasūtīt taksometru tuvam cilvēkam, lai viņam nevajadzētu maksāt pašam. Visbeidzot, tas arī izslēdz vadītāja iespēju manipulēt ar skaidru naudu – ja kļūdas dēļ no pasažiera tika iekasēts vairāk naudas vai arī pakalpojums bija nekvalitatīvs, tad, veicot apmaksu ar piesaistīto karti, var pavisam vienkārši atcelt transakciju vai arī atgriezt naudu,” stāsta Nataļja.

Pēc viņas vārdiem, tagad apmaksa ar piesaistītu karti ir pieejama teju visās valstīs, kurās uzņēmums strādā, izņemot Baltkrieviju, Uzbekistānu un Moldovu, kur šī iespēja tiks ieviesta tuvākajā nākotnē. Atkarībā no valsts un vietējo iedzīvotāju ieradumiem bezskaidras naudas maksājumu daļa sistēmā svārstās no dažiem procentiem līdz pat lielākajai daļai.

“Visvairāk šādi maksājumi tiek veikti Rīgā. Mēs zinājām, ka šāds apmaksas veids Latvijā ir plaši izplatīts, tāpēc iespēja piesaistīt bankas karti aplikācijai valstī bija pieejama jau pašā servisa darba pirmsākumā.”

Mobilo banku ietekmes pieaugums e-komercijā tieši korelē ar nemanāmo maksājumu ieviešanu. Saskaņā ar žurnāla BankNews paziņojumu, šobrīd vairāk nekā puse viedtālruņu lietotāju pasaulē izmanto mobilās bankas, savukārt 82% finanšu iestāžu piedāvā tādus savu mobilo banku pakalpojumus kā pārskaitījumu un depozītu veikšanu un transakciju monitoringu.

“BankNews magazine” redaktors Maikls Šeibahs (Michael Scheibach) savā rakstā norādīja uz to, ka bankas vēl aizvien ir mobilās mijiedarbības sākumposmā. Tomēr tās labi spēj adaptēties mainīgajai videi un jaunajām finanšu tehnoloģijām.

Mobilās tendences

Syniverse korporācijas produktu, korporatīvo un intelektuālo risinājumu vadības viceprezidents Tods Taijers (Todd Thayer) norāda, ka klienti nevēlas domāt par piekļuvi informācijai vai transakcijas veikšanu, izmantojot noteiktu kanālu. Drīzāk viņi vēlas iegūt to pašu pieredzi neatkarīgi no piekļuves savam kontam ar personīgā datora, planšetdatora vai viedtālruņa palīdzību.

Finanšu iestādēm ir nepieciešams ieviest starptīklošanas stratēģiju, “nemanāmos” mobilos sakarus vai arī… tās riskē zaudēt klientus, kas ir vīlušies, ka viņu mobilo banku pakalpojumi atpaliek no klientu dzīvesveida.

Nemanāmo maksājumu ieviešanas stratēģijas pamatā ir ērtība – tas ir galvenais iemesls, kādēļ patērētāji svārstās mobilo banku kontekstā. Daudzfaktoru autentifikācija un drošāka infrastruktūra ir attiecināma uz konta un personīgo datu drošības līmeņa uzlabošanas faktoriem.

Ir nepieciešams izmantot drošus tehnoloģiskos tīklus datu piekļuvei, transportēšanai vai agregēšanai no citiem avotiem, kas var neizmantot vienus un tos pašus piesardzības līdzekļus, tā saka Taijers.

Viņš norādīja uz to, ka finanšu iestādes var paaugstināt drošības līmeni un vienlaicīgi paaugstināt savu mobilo stratēģiju ar īso paziņojumu palīdzību, kas patērētājiem ļauj izmantot savas mobilās ierīces finanšu rēķinu monitoringam, iespējai pieteikties jauniem pakalpojumiem, kā arī iespējai mijiedarboties ar divpusējiem teksta un multimediju ziņojumiem. Respektīvi, rīkojoties tā, kā tagad rīkojas visi telekomunikāciju provaideri Eiropā, Āzijā un ASV, kas ir tikai netieši vai pavisam nav saistīti a banku pakalpojumu sektoru. Telekomunikāciju nozares savienošana ar kredītu un finanšu sektoru – tā ir acīmredzama 2018. gada tendence.

Drošība un ātrums

Vēl viena svarīga joma – tā ir mobilo transakciju drošība, izmantojot kredītkartes vai debetkartes. Saskaņā ar “The Nilson Report” datiem ar kartēm veikto operāciju summa Savienotajās valstīs tuvāko piecu gadu laikā pārsniegs 150 miljardus. Savukārt maksājumu karšu emitenti, tirgotāji un viņu starpnieku bankas – ekvaijeri (angliski – “acquirer bank”) jau zaudē miljardus dolāru krāpniecisko darbību dēļ. Maksājumu ģeolokācijas iespējas, kuras šobrīd jau ievieš vairākas finanšu iestādes, nākotnē kļūs svarīgākas.

Analītiķi izceļ to, ka tas viss ir tikai sākums, un nemanāmie maksājumi – tā ir nākamā globālā revolūcija mazumtirdzniecībā. Tiesa, patērētājiem tagad būs vēl sarežģītāk atturēties no impulsīviem pirkumiem, taču tiek paredzēts, ka tirgotāji plūks lauru lapas – kā kopš 2015. gada, kad Eiropā tika uzsākta plaša mēroga bezkontakta ar RFID čipu aprīkoto maksājumu karšu emisija, kas ļauj veikt apmaksu, izmantojot POS termināli, neievadot paroli – mazumtirdzniecības tirgus ieguva papildu patērētāju pieprasījumu.

Finanšu tehnoloģiju un mazumtirdzniecības krustpunktā

Ir vērts pieminēt pāris kriptovalūtas – finanšu tehnoloģiju segmenta – startapus, kas izceļas. Kriptovalūta ir tas finanšu tehnoloģiju segments, kurā šobrīd netiek novirzītas galvenās finanšu plūsmas, taču kura kreativitātes līmenis nebeidz pārsteigt.

Pirmais startaps – tas ir aprīlī izziņotais Buzcoin, kuru pārstāvēja tā seja un labuma guvēja Olga Buzova: modele, dziedātāja, televadītāja un, iespējams, viena no īpaši nestandarti domājošajām publiskajām personām Eirāzijā. Ņemot vērā vairāk nekā 12 miljonus Buzovas Instagram sekotāju, iespējams, tas ir perspektīvi.

Otrais startaps – tā ir vairāk nekā 60 pasaules galveno altkoinu maksājumu kriptovalūtas vārteja, kas nesen ar troksni ienāca mazumtirdzniecības segmentā. Vārteja sniedz iespēju izvadīt reālā laika režīmā alternatīvo naudu un piesaistīt to bankas kartei ar kontu tradicionālajās valūtās – eiro, dolāros, rubļos, juaņās utt. Šis serviss tika apvienots ar Parīzes startapu “PrestaShop”, kas piedāvā e-komercijas risinājumus un apkalpo ap 250 tūkstošiem on-line veikalu 200 dažādās pasaules valstīs.

Šī visa ideja ir tajā, lai lietotāji savās mobilajās ierīcēs varētu pievienot “Coingate” PrestaShop servisa programmatūras un aparatūras daļā, nodrošinot lietotājiem iespēju veikt nemanāmos maksājumus. Tādā veidā tika iegūta iespēja tūlītēji izvadīt kriptovalūtu uz kartes kontu un, izmantojot viedtālruņa aplikāciju, veikt apmaksu par aptuveni 80 tūkstošu Eiropas mazumtirgotāju precēm. Jā, iespējams, tieši šis ir tas ilgi gaidītais pieprasījuma rāviens plašam lietotāju lokam, kuru tik ļoti gaidīja Vitaļiks Buterins no Etherium.

Vai ir pienācis laiks?

Acīmredzams ir tas, ka nemanāmie maksājumi pārsvarā ir orientēti uz mobilajām ierīcēm. Šogad 26% mobilā interneta lietotāju veic pirkumus no viedtālruņiem, savukārt 42% mazumtirdzniecības tādā vai citādā veidā ir saistīta ar mobilajām ierīcēm.

Var pateikt citiem vārdiem: ja on-line tirgotājs negarantē, ka viņa platforma sniedz labāko darba pieredzi visās ierīcēs, viņš zaudē līdz pat pusei potenciālo klientu. Google analītika tagad augstāk novērtē un virza mājaslapas, kurām ir augstāki mobilās meklēšanas rezultāti.

Mājaslapas, kas nav optimizētas mobilajām ierīcēm, liek lietotājiem vilties un nogurdina viņus, tās traucē veikt pirkumus un samazina zīmola cenu. Varbūt ir pienācis laiks atjaunot jūsu e-komercijas servisu?

0 Comments Join the Conversation →