ERP sistēmas: paaugstinām on-line tirdzniecības atdevi

Jebkura biznesa prakse – tie ir lieli informācijas masīvi: uzņēmuma aktīvi, darbinieku vai partneru informācija, finanšu atskaites un vēl daudz kas cits. Kā to visu pārvaldīt un savstarpēji saskaņot? Tas ir aktuāli gan lielai korporācija, gan arī parastam ierindas e-tirgotājam. Tomēr IT progress nestāv uz vietas – mūsdienās eksistē programmrisinājumi, kas paredzēti šī uzdevuma izpildei. Par tiem tad arī Bilderlings nolēma šodien pastāstīt.

Runa ir par elektroniskajiem uzņēmuma pārvaldes un plānošanas moduļiem. Pēc būtības tas ir programmu kopums, kas ļauj kompleksi sistematizēt un apvienot visdažādāko informāciju. Tās ir tā saucamās ERP sistēmas (Enterprise Resource Planning), kas sniedz iespēju optimizēt jūsu biznesa plānošanu un rezultātā palielināt tā konversijas līmeni.

Šādas sistēmas priekšrocības ir acīmredzamas. Piemēram, juristi atrodas faktiski vienā vietā ar pārdošanas daļu. Risinājumi nodrošina visu uzņēmuma segmentu caurspīdīgu modeli un operatīvu koordināciju. Plānošana tiek veikta visos darba ar klientu posmos, turklāt – ņemot vērā visu iepriekšējo savstarpējo attiecību praksi ar konkrētu cilvēku. Resursu plānošanas un pārdošanas procesu vadības modelis ļauj paātrināt klienta pieslēgšanas procesu, atzīmējot viņa statusu automātiski. Katrā darba ar pircēju posmā strādā atbilstošā nodaļa.

Bez tam, ERP modeļos ir iekļauta ienākumu un izdevumu uzskaite pēc valstīm un pasūtītājiem, pēc produktiem un pēc projektiem, kā arī pašizmaksas aprēķins. Tā ir gan finanšu kontrole, gan arī risku, tostarp arī ar ticamām krāpnieciskajām darbībām saistītu draudu vadība. Atskaišu automatizācija sniedz tirgotājam iespēju aprēķināt to, kas, ko un kad iegādājas, pastiprinot mārketinga stratēģiju tās vājākajās pozīcijās.

Tātad – ERP ir klientu piesaiste un uzskaite, kā arī padziļināta statistika, kas ļauj plānot uzņēmuma attīstības stratēģiju.

Filozofija un stratēģija

ERP sistēmas sniedz iespēju:

 • Izveidot “informatīvo dosjē” par savstarpējām attiecībām ar klientiem. Runa ir par CRM (Customer Relationship Management). Principā tās nav tikai un tās nav tik lielā mērā lietojumprogrammas, cik tā drīzāk ir filozofija un stratēģija: orientācija galvenokārt uz klientu, nevis uz savu preci, kuru jūs vēlaties pārdot. Kas, savukārt, loģiski palielina investīciju atdevi (ROI) un biznesa rentabilitāti.
 • Apkopot un analizēt informāciju par darba resursiem, to kvalifikāciju un, iespējams, personiskajām īpašībām. Tas pats attiecas arī uz biznesa partneriem.
 • Sistematizēt uzņēmuma finanšu resursu informāciju, un, attiecīgi, arī pārvaldīt to. Plānot budžetu, veikt nodokļu un grāmatvedības uzskaiti.

Respektīvi, kā var redzēt, ERP sistēma ļauj uzņēmējam ar viena risinājuma palīdzību izpildīt visdažādāko veidu uzdevumus. Ņemot vērā šādu sistēmu daudzveidību, arī programmu konceptuālie risinājumi var būt dažādi, piemēram:

 • Programmnodrošinājums ir instalēts jūsu uzņēmuma serverī vai jūsu darba datorā. Turpat tiek uzglabātas arī visas datubāzes. Šādas sistēmas pluss – autonomija un iespēja nodrošināt augstāka līmeņa aizsardzību.
 • On-line sistēmas. Šajā gadījumā piekļuve sistēmai tiek nodrošināta ar uzņēmuma mājaslapas un personiskā kabineta palīdzību. Datubāzes var tikt uzglabātas kā uzņēmuma serverī, tā arī tīklā, izmantojot “mākoņu” tehnoloģijas. Priekšrocības – augstāks datubāzes saglabātības līmenis (vismaz teorētiski).
 • Kombinētais variants. Piemēram, datubāzes ir izvietotas “mākonī”, savukārt programmatūras risinājums – jūsu serverī vai otrādi.

Eksistē kā licencētas, tā arī “open source” ERP sistēmas. Lielākā šo sistēmu daļa ir integrējamas ar citām operatīvajām programmām, kā rezultātā elektroniskās tirdzniecības platformas var ātrāk un vienkāršāk iegūt piekļuvi informācijai. Taču, līdzīgi kā fakts, ka visi cilvēki ir atšķirīgi, tā arī jebkura biznesa prakse atšķiras pat no tiešā konkurenta prakses. Tāpēc pastāv vairākas šāda programmnodrošinājuma ieviešanas vai izmantošanas iespējas:

 • Patstāvīga izstrāde. Iespējams, tas ir optimālais ceļš milzīgam plaša profila uzņēmumam, taču e-tirgotājam tas diez vai ir realizējams. Protams, ja vien jūsu draugu lokā nav kāda datorģēnija. Parasti šajā gadījumā tiek ņemts vērā kāds viens biznesa aspekts, bet pārējie – izkrīt ārā no redzesloka. Turklāt šajā gadījumā vēlāk ieviest kādu citu programmnodrošinājumu būs diezgan sarežģīti savietojamības problēmu dēļ.
 • Programmnodrošinājuma izstrāde “pēc pasūtījuma”. Tas praktiski būs ievērojami dārgāk nekā licencēta “softa” (programmatūras) izmantošana. Protams, pastāv iespēja, ka šāds softs pilnībā apmierinās tieši jūsu uzņēmuma vajadzības, taču statistikas dati norāda, ka šādi gadījumi ir tikai vidēji 20% no visiem.
 • Gatavas platformas iegāde vai arī “open source” sistēmu izmantošana. Par atvērtā koda sistēmu plusiem un mīnusiem ir runāts jau gana iepriekš, tāpēc mēs to visu neatkārtosim. Taču licencēts programmnodrošinājums maksā pietiekoši dārgi, turklāt jūs uzreiz kļūstat atkarīgi no nepieciešamības periodiski veikt jauninājumus. Tāpēc galvenais jautājums, ko nepieciešams sev uzdot jebkurā no trīs variantiem, ir: “Kādas tieši funkcijas ir jānodrošina jūsu izvēlētajai sistēmai un kādos apstākļos tai ir jāstrādā?”

Tas ir tas, kas atrisina uzdevumus

Lai ERP sistēma tik tiešām paaugstinātu jūsu biznesa konversijas līmeni, ir nepieciešams rast skaidras atbildes uz vairākiem jautājumiem:

 • Kāpēc jums tā vispār ir nepieciešama? Nevar “optimizēt biznesu” kopumā – var un vajag atrisināt tikai konkrētu uzdevumu kopumu. Tieši šo uzdevumu pamatā ir nepieciešams izvēlēties un pielāgot sistēmu – un nekādi ne otrādi. Jebkura no esošajām ERP sistēmām tiek izstrādāta tieši šādi: lai atrisinātu uzdevumus noteiktā jomā, piemēram, ražošanā vai tirdzniecībā. Tāpēc no sākuma vajadzētu izveidot detalizētu tehnisko uzdevumu (TU).
 • Gadījumā, ja uzņēmums ir liels, TU izstrādes procesā vajadzētu piedalīties visu uzņēmuma darbības virzienu pārstāvjiem. Citādi var rasties situācija, kad tehniskais uzdevums attēlo, piemēram, tikai pārdošanas vai arī apgādes daļas vajadzības. Gadījumā, ja jūs esat individuāls e-tirgotājs, jums vajadzēs domāt “par trijiem”.
 • Kurš strādās ar programmnodrošinājuma integrāciju jūsu biznesa praksē? Cik lielā mērā šo cilvēku kvalifikācija atbilst izvirzītajiem uzdevumiem? Visbeidzot, cik lielā mērā izvēlētās sistēmas interfeiss jums un jūsu darbiniekiem ir ērts un intuitīvi saprotams? Pēdējais jautājums ir īpaši aktuāls ikdienas darbā – tas galvenokārt samazina kļūdu iespējamību.

Jebkurā gadījumā ir jāsaprot, ka ERP risinājumi neizbēgami ielaužas kā lielajā, tā arī individuālajā biznesā. Tiek prognozēts, ka pavisam drīz šāda veida sistēmas tiks izstrādātas jau mākslīgā intelekta pamatā, par kura pielietošanu, piemēram, maksājumu risinājumu jomā Bilderlings ir rakstījuši jau vairākkārt.

Nākotne, kas ir jau pienākusi

“Panorama Consulting Solutions” analītiskās aģentūras atskaitē par 2017. gadu ir attēloti globālo on-line komersantu aptaujas dati šāda veida automatizācijas moduļu ieviešanas efektivitātes jautājumos.

Tā, piemēram, pagājušajā gadā ERP sistēmu ieviešanas motivācija Eiropas uzņēmumiem bija: 17% – lai paaugstinātu biznesa efektivitāti; 14% – lai nodrošinātu atbilstību klientu prasībām; 14% – lai atvieglotu darba procesus darbiniekiem; 13% – lai nodrošinātu labāku pārdošanas sistēmu integrācijas procesu dažādās platformās.

Salīdzinājumā ar 2016. gadu to uzņēmumu skaits, kas plāno integrēt šāda veida sistēmas un samazināt izdevumus (un saskaņā ar statistikas datiem jaunāko ERP risinājumu ieviešana samazina izdevumus par 2-5%), ir palielinājies par 7%.

2017. gadā saskaņā ar Panorama pētījumu datiem 89% on-line tirgotāju ir pauduši apmierinātību ar saviem ERP un CRM programmnodrošinājumiem. Savukārt par 15% ir palielinājies to uzņēmumu – respondentu skaits, kas atkal izvēlējās jau iepriekš izmantoto sistēmu, 78% respondentu ir apzinājuši sava biznesa attīstībai paredzēto programmu ieviešanas priekšrocības, 13% uzņēmēju ir novērojuši strauju uzņēmuma iekšējo struktūru un nodaļu mijiedarbības līmeņa paaugstināšanos, un, kā viņi saka, “pilnīgāku biznesa integrāciju”, savukārt 12% ir konstatējuši pārdošanas procesu produktivitātes un efektivitātes līmeņa paaugstināšanos.

…Tātad, elektroniskās plānošanas programmatūras moduļi, tostarp arī e-komercijas jomā – tā ir nākotne, kas jau ir pienākusi. Tā, piemēram, softwareadvice.com portāls starp vairāk nekā simts dažādu softa tirgus spēlētāju izstrādātajām programmu paketēm piedāvā globālā līdera SAP izstrādes uzņēmumiem ar 100 un vairāk darbiniekiem, kā arī Bitrix resursu plānošanas WEB sistēmas mazajiem interneta tirgotājiem.

Bez raksta sākumā jau pieminētajām priekšrocībām var runāt arī par tādu plusu kā iespēju veikt apmaksu ar maksājumu karti, nospiežot tikai vienu peles klikšķi. Šajā gadījumā klientam pēc autorizācijas ir nepieciešams ievadīt tikai CVC/CVV kodu (bankas kartes aizmugurē esošā numura pēdējie trīs cipari), nospiest pogu “PAY” un iziet “3D Secure” autorizāciju. Ir arī cita populāra iespēja – vienkāršāka un ērtāka: rekurentie jeb automātiskie maksājumi ar bankas karti, kur maksājumu sistēmas iestatījumos klients iestata maksājuma datumu. Pirkumu apmaksai nepieciešamā summa tiek noskaitīta no konta automātiski, klientam to nejūtot.

Un visbeidzot, ERP un CRM risinājumi ļauj piedāvāt elektronisko rēķinu pakalpojumus, izrakstot faktūrrēķinu automātiski. Tā ir universāla dokumentu aprites sistēma, ar kuras palīdzību on-line tirgotāji mūsdienās risina biznesa uzdevumus neatkarīgi no kontraģentu atrašanas, darbības veida un biznesa apmēra.

Pierakstieties mūsu Facebook kanālam un esiet informēti par svaigākajiem jaunumiem elektroniskās komercijas pasaulē, kā arī vērsieties pie Bilderlings speciālistiem, ja jums nepieciešams pieslēgt maksājumu pieņemšanas rīkus, un mēs atradīsim jums vispiemērotāko risinājumu.

0 Comments Join the Conversation →